Kaç BTU 'luk klima almalıyım? - Metrekareye göre BTU hesabı

Kaç BTU 'luk klima almalıyım, metrekareye göre BTU hesabı nasıl yapılır? diyorsanız, bu yazımız tam size göre !

Öncelikle Klimanın btu’su ne demektir? 

İngilizce “British Thermal Unit” (İngiliz Isı Birimi) sözcüklerinin kısaltılması. Bir libre suyun sıcaklığını bir fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Btu/h (saat) ülkemizde yaygın olarak klimalarda ısıtma-soğutma kapasiteleri için kullanılan İngiliz birim sistemidir. Metrik birim sistemine göre de kcal/h kullanılabilir. Kcal/h 1 kg. suyun sıcaklığını 10C değiştirmek için gereken ısı miktarıdır.

Evime ya da ofisime klima satın alırken hangi kapasitedeki klima ihtiyacıma uygundur? 
Klima seçiminde en uygun tip ve modeli seçebilmek için, öncelikle soğutma ihtiyacının doğru olarak saptanması gerekmektedir. Klima seçiminin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için aşağıda verilen bölgesel katsayılar ve 3 önemli etken dikkate alınmalıdır.


BÖLGESEL KATSAYILAR

Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alan (m2)

BÖLGE KATSAYILARI
Akdeniz 445
Doğu Anadolu 308
Ege 423
Güney Doğu Anadolu 462
İç Anadolu 346
Karadeniz 385
Marmara 385

1- KLİMAYI COĞRAFİ OLARAK TÜRKİYE’NİN HANGİ BÖLGESİNDE KULLANACAKSINIZ? 
2- SOĞUTULACAK ALAN KAÇ M2’DİR?
3- KLİMANIN KULLANILACAĞI ORTAMDAKİ KİŞİ SAYISI (KİŞİ SAYISI 4’ÜN ÜZERİNDE İSE HER FAZLA KİŞİ İÇİN 600BTU/h’LIK BİR DEĞERİ SOĞUTMA İHTİYACINIZA EKLEYİN.
4- KLİMANIN KULLANILACAĞI ORTAMDA 500 WATT’IN ÜZERİNDE BİR AYDINLATMA VAR MI? VAR İSE 500 WATT’IN ÜZERİNDEKİ AYDINLATMA DEĞERİNİ 3.4 KATSAYISIYLA ÇARPIP SOĞUTMA İHTİYACINIZA EKLEYİNİZ.

A) YOK
B) VAR

varsa lütfen değerini belirtiniz. 

Örnek Klima Btu Hesabı

Marmara Bölgesinde bulunan bir odaya göre klima hesabı yapacak olursak; odamızın ölçüsünü yine 18 m2 olarak alalım.

50m2 x 385 = 19250 Btu

4 kişi yaşamakta = 4 x 600 Btu = 2400 Btu

Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücünün üzerinde olmadığı için herhangi bir değer eklememize gerek yor.

22250 + 2400 = 21650 Btu yapar bu orana en uygun klima 24000 BTU’luk bir klimadır.

Kaç BTU’luk klima almalıyım sorunuza örnek hesaplamalarımızdan yararlanarak kendiniz de cevap bulabilirsiniz. Metrekareye göre btu klima satın almak ya da hangi odaya hangi btu klimanın yeterli olacağını belirlemek zor değil. Önemli olan ihtiyaçlarınızı ve kullanım amaçlarınızı belirlemek.

Daha detaylı ve ihtiyacınız olan en doğru kapasite ve cihaz modelinin seçimi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ücretsiz keşif ile doğru klimayı tercih etmenize yardımcı oluyoruz.


Özsa Klima Alanya olarak siz değerli müşterilerimize her marka klima için Satış Ve Servis hizmeti sunuyoruz. Servis hizmetlerimiz dahilinde ;

gibi işlemler için hizmet sunuyoruz. Profesyonel ekibimizin sunduğu kaliteli işçilik, ilkeli ve dürüst satış - servis politikamız ve müşteri memnuniyeti esaslı çalışma politikamız ile hizmetinizdeyiz.

Özsa Klima Alanya her marka klima servis ve satış ihtiyaçlarınızda size destek sağlamaktadır.

Size, sadece bir telefon kadar uzaktayız.

ÖzsaKlimaAlanya---Logo-400x143px

Bu Sitenin Tüm Hakları Özsa Klima 'ya aittir.

Alanya 'da klima satış ve servis için profesyonel hizmet sunuyoruz.Yeni klima ihtiyaçlarınızda geniş ürün ve marka seçeneği ile klimanızı tedarik ediyoruz. Eski klimalarınızı değerinde alıyor ve ikinci el klima alım satım hizmeti sunuyoruz.

Ayrıca klima tamir, bakım, temizlik, taşıma, montaj gibi tüm teknik servis hizmetlerini Özsa Klima Alanya 'dan alabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti odaklı, yüksek kalite standartlarında işçilik ile hizmet sunuyoruz. Tecrübeli, profesyonel ekibimiz ihtiyacınızı tamda söz verdiğimiz zamanda kaliteli işçilik ile teslim etmektedir.

Tasarım & Yayınlama