Bakımsız klima hasta eder mi ?

Bakımsız klima hasta eder mi ?

Evet ! Klimalar da hasta eder

Klima filtreleri ön temizliği

Yüksek nem ve aşırı sıcaklarda klima ile serinlemek hoştur, güzeldir ama yine de uyanık olmak gerekir. Dikkatsiz davranmak hastalıklara davetiye çıkaracaktır. 

Peki Klimalar ne tür hastalıklara yol açar?
Klimaların neden olduğu hastalıkların önde gelenleri mikrobik olanlardır. Bunlar, sıklıkla bakteri ve mantar kaynaklıdır. En tehlikelileri zaturre (pnömoni) ve küf mantarıdır. Diğerleri ise fibromiyalji, baş ağrısı, kronik yorgunluk, sinüzit, burun kanaması, alerji, yüz felcidir.

Lejyoner Hastalığı nedir?
Soğutma ve havalandırma sistemleri ile bulaşan pnömoniye Lejyoner Hastalığı ya da Lejyoner Pnömonisi denir. 1976 yılında ABD'nin Philedelphia kentinde Belle Vue Stanford otelinde bir konferans amacıyla toplanan 182 Amerikan Lejyonerinden 32 tanesi aniden hastalanmış ve ölmüştür. Bu olay üzerine yapılan çalışmalar sonucunda hastalığın bir bakteri tarafından oluşturulduğu saptanmıştır. Bu bakteriye, Lejyonerlerin anısına 'Legionella Pneumophilla' ismi verilmiştir.

Belirtileri nelerdir?
Lejyoner hastalığı son derece sinsi başlar. Birkaç günlük kırgınlık, halsizlik ve bitkinlikten sonra ani olarak ateş yükselmesi, göğüs ağrısı ve öksürük ortaya çıkar. Bazı hastalarda ise karın ağrısı, ishal ve bulantı ön plandadır. Önlem alınmazsa sinir sistemini de etkiler. Aşırı sinirlilik, konsantrasyon azalması, bellek kaybı, uykuya eğilim, koma gelişebilir.

Nasıl bulaşır?
Lejyoner hastalığına neden olan bakteriler sulu ortamlarda çoğalır ve yaşarlar. Yüzme havuzları, banyolar, duş ve çeşme başlıkları, soğutma sistemleri, ev-araç klimaları üremeleri için en elverişli ortamlardır. 

Nasıl tanı konur?
Kesin tanı akciğer röntgeni ile konur. Kan tetkikleri tanıya yardımcı olur. Bu amaçla kan sayımı yapılır ve kan sedimentasyon hızı ölçülür. 

Klima Temizliği
Klimayı kumanda ile yönetme

Nasıl tedavi edilir?
Hastalığın tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Ağır ve inatçı olgular hastaneye yatırılarak izlenir. Antibiyotik tedavisine 2-3 hafta kadar devam edilir. Tüm önlemlere rağmen kötü seyredebilir, yoğun bakım tedavisi gerekebilir.

Klima mantarı nedir?
Klima mantarı, bakımı iyi yapılmayan klimaların nemlendiricilerinde üreyen bir tür küf mantarıdır. Klimanın açılması ile birlikte çevreye püskürtülür. Solunan mantar, bronşlara ve akciğerlere yerleşir.

Belirtileri nelerdir?
Alt solunum yollarında değişik şiddette alerjik tepkilere neden olur. Alerjik tepki, akut ya da kronik olur. Akut formu 5-6 saat içinde ortaya çıkar; şiddetli öksürük, nefes darlığı, tıkanma ve ateşe yol açar. Kronik formunda ise hapşırma nöbetleri, kırıklık, nefes darlığı, iştahsızlık ve zayıflama görülür. Her iki şekli de bronşit ve pnömoniye dönüşebilir.

Nasıl korunuruz?
Klimaların ısı ayarı iyi yapılmalı ve temizliği ihmal edilmemelidir. Dış ortam ile iç ortam arasında sıcaklık farkı 4 derece olmalıdır.

Kimler risklidir?
- Sigara içenler
- Yaşlılar
- Bebekler
- Kronik hastalığı olanlar
- Kortizon kullananlar


Kaynak : Dr. Tuncay Filiz


Özsa Klima Alanya olarak siz değerli müşterilerimize her marka klima için Satış Ve Servis hizmeti sunuyoruz. Servis hizmetlerimiz dahilinde ;

gibi işlemler için hizmet sunuyoruz. Profesyonel ekibimizin sunduğu kaliteli işçilik, ilkeli ve dürüst satış - servis politikamız ve müşteri memnuniyeti esaslı çalışma politikamız ile hizmetinizdeyiz.

Özsa Klima Alanya her marka klima servis ve satış ihtiyaçlarınızda size destek sağlamaktadır.

Size, sadece bir telefon kadar uzaktayız.

ÖzsaKlimaAlanya---Logo-400x143px

Bu Sitenin Tüm Hakları Özsa Klima 'ya aittir.

Alanya 'da klima satış ve servis için profesyonel hizmet sunuyoruz.Yeni klima ihtiyaçlarınızda geniş ürün ve marka seçeneği ile klimanızı tedarik ediyoruz. Eski klimalarınızı değerinde alıyor ve ikinci el klima alım satım hizmeti sunuyoruz.

Ayrıca klima tamir, bakım, temizlik, taşıma, montaj gibi tüm teknik servis hizmetlerini Özsa Klima Alanya 'dan alabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti odaklı, yüksek kalite standartlarında işçilik ile hizmet sunuyoruz. Tecrübeli, profesyonel ekibimiz ihtiyacınızı tamda söz verdiğimiz zamanda kaliteli işçilik ile teslim etmektedir.

Tasarım & Yayınlama